Samodzielne strzyżenie Maltańczyka daje dużo satysfakcji! Możesz go ostrzyc w domu za pomocą maszynki i kilku niezbędnych narzędzi. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas strzyżenia Maltańczyka i całej pielęgnacji. Uchylę rąbka tajemnicy i przedstawię Ci na jakie aspekty powinnaś zwrócić uwagę. Strzyżenie psów rasy maltańczyk samemu maszynką nigdy nie było tak łatwe! Jesteś gotowa na Pozytywny Grooming? 😉
Przeprowadzę Cię przez wszystkie etapy pielęgnacji Maltese: począwszy od przygotowania modela, poprzez kąpiel, a kończąc na strzyżeniu wspaniałych kreacji! Dostaniesz ode mnie wsparcie jak zacząć i krok po kroku tworzyć piękną stylizację – wygodną i estetyczną fryzurkę. Przygotowałam poniżej niezawodną instrukcję. Wreszcie będziesz wiedzieć jak ostrzyc maltańczyka! Zaczynamy!
Ostrzyż Maltańczyka samodzielnie, modnie i wygodnie
W tym miejscu otrzymasz bardzo dokładne i przystępne informacje o strzyżeniu Psa rasy maltańczyk. Rozsiądź się wygodnie, jesteś we właściwym miejscu 😉
Przygotowałam dla Ciebie artykuł oraz zdjęcia byś zobaczyła, że możesz sama ostrzyc Maltańczyka maszynką. W szczególności pomocne dla Ciebie mogą być dokładne zdjęcia krótkiej i wygodnej fryzurki. Dzięki fotografiom będziesz widzieć jeszcze dokładniej jak to zrobić, krok po kroku.
Zanim jednak zaczniesz “śmigać maszynką swojego Pupila” zapoznaj się z całym artykułem. Przygotowałam dla Ciebie pewne bonusy tj. zestaw wskazówek począwszy od organizacji miejsca pracy i kompletowania narzędzi, poprzez zabiegi podstawowe, skończywszy na precyzyjnych informacjach dotyczących kolejności wykonywanych cięć w groomingu każdego Maltańczyka.
Krótkie opisy ze strzyżenia Maltańczyka w Internecie nie wytłumaczą Ci wielu niuansów. Moje opisy i zdjęcia będą lepszą pomocą w domowym groomingu tej rasy.
Sama sprawdzałam dostępne informacje w Internecie dotyczące samodzielnej pielęgnacji Maltana, a przede wszystkim strzyżenia. Na stronach www, blogach i filmikach wiedza nie jest uporządkowana. Pełno jest tzw. “stockowych” zdjęć (wykupionych lub skopiowanych z wielkich baz foto), które w ogóle nie są przydatne, gdy będziesz samodzielnie strzyc maszynką, nożyczkami i degażówkami swojego Maltańczyka.
Jestem tu po to abyś miała profesjonalne wsparcie, nie tylko podczas strzyżenia Maltańczyka, ale również w trakcie całej pielęgnacji! Razem, krok po kroku uda nam się stworzyć super fryzurkę, do tego nie wychodząc z domu!
Małgosia, Pozytywny Groomer
Strzyżenie maszynką Maltańczyka wraz z kompleksową pielęgnacją – ten poradnik jest dla Ciebie i Twojego Psa!
Materiał, który czytasz został przygotowany przez groomerkę z doświadczeniem zawodowym w pielęgnacji psów od 2010 r, prowadzącą dwa salony pielęgnacji psów w Warszawie.
– przedstawiam informacje od A do Z, krok po kroku cały proces pielęgnacji maltańczyka, a nie tylko wybrane elementy,
– dzięki kolekcji fotografii zaobserwujesz na bieżąco, jak kształtuje się fryzura po konkretnych cięciach.
– jeżeli uznasz, że mimo wszystko ten obszerny artykuł to za mało i będziesz chciała pogłębić swoją wiedzę i strzyc po mistrzowsku Maltese , polecam Ci wybór jednego z naszych profesjonalnych kursów.
Sprawdź do której grupy osób należysz. Czy jesteś właścicielką maltańczyka, może planujesz zostać groomerem? A może jesteś zawodowcem, ale stale pogłębiasz swoją wiedzę z pielęgnacji Psów?
Tak! Jestem właścicielką rasowego tj. rodowodowego maltańczyka i chcę spróbować swoich sił w groomingu i dumnie zaprezentować efekt swojej pracy na spacerach z Pupilem.
Tak! Jestem właścicielką Pieska w typie Maltańczyka, podobają mi się ich fryzurki i chcę stworzyć piękną kreację, którą zaskoczę innych na spacerze!
Tak! Jestem fryzjerem psów i chcę poszerzyć lub ugruntować swoją wiedzę. Sama cały czas edukuję się w tym temacie, więc mam nadzieję, że będę mogła pomóc. Mam nadzieję, że ten materiał rozwieje wszelkie wątpliwości!
Tak! Chcę zająć się groomingiem, ale nie wiem, czy to zawód dla mnie. Chcę zobaczyć, jak takie zabiegi wyglądają w praktyce.
Nie trać już czasu i wybierz idealny dla Ciebie kurs online! Dowiedz się, jak bezpiecznie i bezproblemowo ostrzyc Swojego Maltańczyka.
A może coś innego zmotywowało Cię do zapoznania się z tym artykułem o samodzielnej pielęgnacji maltańczyka? Daj znać w komentarzu poniżej lub napisz do mnie maila.
Za moment przekonasz się sama, ile radości daje pielęgnacja tych uroczych i towarzyskich Piesków.
Małgosia Pozytywny Groomer
Maltańczyki rasowe, w typie i niekoniecznie w typie rasy – czyli jak różnorodne mogą być pielęgnacje…
Wzorzec FCI wyraźnie określa, zarówno masę jak i szatę maltańczyków. W salonach na co dzień spotykam się ze znaczną ilością Piesków w typie maltańczyka. Z mojego doświadczenia wynika, że pod potoczną nazwą „maltańczyk” kryje się duża grupa zróżnicowanych piesków. Dlatego w niniejszym kursie omówię stylizację, które możemy śmiało zaproponować zarówno maltańczykom, jak i wszystkim pieskom w tym typie.
Zanim jednak zabierzemy się do działania omówię pokrótce stylizację, jaką będziesz w stanie wykonać po odbyciu tego kursu. Z moich wieloletnich doświadczeń wynika, że zdecydowana większość właścicieli Maltańczyków poszukuje dla swoich Pupili wygodnych i krótkich fryzurek. Nawet grupa Klientów, która początkowo wybierała długie – puchate stylizacje, z czasem decyduje się przejść na te bardziej „sportowe”.
Krótka tj. sportowa fryzurka dla Maltańczyka – popularna i wygodna do zrobienia samemu.
Proponuję zatem stylizację wykreowaną maszynką na tułowiu oraz nożyczkami na główce, łapach i ogonie. Ze względu na skłonność szaty maltańczyków do zbijania się, strzyżemy je bez firanki pod brzuszkiem. Dzięki temu ograniczamy kołtunienie w czasie wilgotnej pogody czy używania ubranek. Taka stylizacja doskonale sprawdza się u suczek i u psów, jest higieniczna w trakcie oddawania moczu przez Psa.
Stylizacja główki, strzyżenie pyszczka Maltańczyka jest w wersji bez kitki, jest to wersja nawiązująca do tzw. puppy, czyli na szczeniaczka, a mówiąc konkretniej z wycieniowaną czuprynką.
Małgosia, Pozytywny Groomer
Tu masz kilka przykładów fryzurek jak obciąć Maltańczyka samemu. Krótka stylizacja wykonana maszynką to duża wygoda dla Ciebie i Psiaka.
Ostrzyżenie maltańczyka: od czego zacząć? Jak zrobić to samodzielnie?
Jeżeli będziesz strzyc swojego maltańczyka pamiętaj, że przygotowanie się do pielęgnacji to podstawa! Nie pomijaj tego kroku w czasie domowego groomingu Maltese.
Jeśli chodzi o przygotowanie się do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych to przede wszystkim w skupieniu przeanalizuj cały nasz kurs samodzielnej pielęgnacji Maltana, a dopiero odtwarzając go ponownie podążaj za wskazówkami.
Na wykonanie groomingu zarezerwuj sobie dostateczną ilość czasu. W pielęgnacji psów jednym z najgorszych doradców jest pośpiech, zwierzęta doskonale wyczuwają nasze nerwy.
Strzyżenie samemu Maltańczyka – ile czasu może Tobie zająć?
Zwykle kompleksowa i dokładna pielęgnacja maltańczyka w salonie zajmuje doświadczonemu groomerowi ok 2 godziny. Czas pracy zależy od wielkości pieska, stanu szaty, gęstości okrywy i w ogromnej mierze zachowania modela.
Jeśli stawiasz pierwsze kroki w groomingu musisz mieć odpowiednio więcej czasu, sugeruję zarezerwować około 3 godzin, choć być może pielęgnację wykonasz w krótszym czasie.
Kolejnym elementem jest wsparcie drugiej osoby w trakcie pracy. W naszych salonach obecność asystenta groomera jest standardem pracy. Szczerze sugeruję również Tobie wykorzystać do pomocy drugą osobę, rola asystenta jest nieoceniona!
Pamiętaj, że w Pozytywnym Groomingu wsparcie drugiej osoby w trakcie strzyżenia jest bardzo ważne!
Małgosia, Pozytywny Groomer
Ostatni element do przygotowania to strój do pracy. Oczywiście na początek doświadczeń z groomingiem nie musisz koniecznie zaopatrywać się w odzież dedykowaną dla tego zawodu, choć taka jest zdecydowanie najlepsza z racji zastosowanych śliskich i łatwo schnących materiałów i ergonomicznego kroju.
Pielęgnacja Maltańczyka w domowym zaciszu – zacznij od przygotowania miejsca
To oczywiste, że najlepsze warunki do pracy daje profesjonalnie urządzony i wyposażony salon groomingu. Ale spokojnie, bez tego też dasz radę!
Domyślam się, że może nie dysponujesz (jak większa część czytelników mojego bloga) stołem groomerskim. Oczywiście jest on najlepszym rozwiązaniem. Dobry stół groomerski na pewno wpływa na komfort pracy, a przez to na efekt finalny w postaci dobrze dopracowanej stylizacji.
Ale czy można podjąć się zabiegów pielęgnacyjnych bez stołu groomerskiego? Oczywiście, że tak. Ważne jest zapewnienie sobie blatu o powierzchni minimum ok 60×50 cm. Wskazany byłby stół, albo biurko o możliwie dużej wysokości, aby groomer jak najmniej się schylał w trakcie pracy.
Pokaż ten kurs swojemu asystentowi, który będzie Ci pomagał w obcinaniu Maltańczyka
Zakładając, że będziesz pracowała ze wsparciem asystenta, stosowanie tak zwanych wysięgników do przymocowania podwieszek, czy smyczy groomerskich nie będzie potrzebne.
Zadbaj, aby wokół blatu było miejsce do swobodnego przemieszczania się, aby żadne przedmioty w pobliżu nie stały na Twojej drodze. Kolejny bardzo ważny element to oświetlenie miejsca pracy. Najlepiej wykonywać pielęgnację przy świetle dziennym. Jeśli jednak będziesz pracowała przy sztucznym oświetleniu zadbaj, by każda powierzchnia Maltańczyka była oświetlona równomiernie, to pozwoli na dokładne wykonanie fryzury, ale także ograniczy zmęczenie wzroku w trakcie pracy.
Kurs online – przygotowanie Maltańczyka do pielęgnacji
Aby Twoje zabiegi pielęgnacyjne mogły nosić miano Pozytywnego Groomingu musisz zadbać o komfort Maltańczyka. Chodzi tu o kilka niezwykle istotnych elementów. Między innymi o nieobciążanie układu trawiennego przed zabiegami pielęgnacyjnymi. Wykonywanie groomingu na świeżo nakarmionym piesku może powodować jego dyskomfort lub wręcz wymioty.
Drugi aspekt jest dość oczywisty, ale niestety jak obserwuję u moich Klientów czasem zapominany. Przed rozpoczęciem pielęgnacji Maltańczyk powinien odbyć porządny spacer. Ma mieć czas na załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale także wysiłek fizyczny. Wówczas nawet kilka godzin na stole groomerskim będzie dla niego błogim relaksem, i nie będzie rozpierała go energia.
Założenia <Pozytywnego Groomingu> zostały dokładnie opisane we wpisie na naszym Blogu, jeśli jeszcze nie zapoznałaś się z nimi to zajrzyj tam koniecznie.
Kurs groomingu Maltańczyka i omówienie potrzebnych i niezbędnych narzędzi – wskazówki co do wyboru
Coraz bardziej zbliżamy się do części właściwej naszego kursu. Zanim jednak przedstawię, jak krok po kroku przeprowadzić pielęgnację Maltańczyka podpowiem, w jaki sprzęt musisz się zaopatrzyć.
Mam świadomość, że rynek narzędzi groomerskich jest ogromny, ja zaś postarałam się wybrać te najbardziej potrzebne na początku Twojej przygody z groomingiem omawianej rasy.
Czym czesać Maltańczyka?
- Zacznijmy od grzebienia. Narzędzia niezbędnego i podstawowego, a często traktowanego po macoszemu. W przypadku groomingu maltańczyka nie potrzebujesz szczotki, a solidny metalowy grzebień. Tylko czesząc szatę grzebieniem dostaniesz się wgłąb kołtunków, nie przegapisz zbitego włosa tuż przy skórze, czy w trudno dostępnych miejscach, jak ma to miejsce w przypadku czesania szczotką.
Jaka maszynka do strzyżenia Maltańczyka?
- Maszynka elektryczna do strzyżenia maltańczyka. Musi być to maszynka dedykowana dla psów, gdyż tylko taka ma odpowiednią moc. Nie narzucam Ci konkretnej marki, ale wybierając warto zwrócić uwagę m.in. na wygodę pracy: to jak maszynka leży w dłoni, jaką ma masę, jak umiejscowiony jest włącznik (czy można go obsługiwać jednym palcem w tracie pracy, jaka jest długość kabla).
Jakie ostrze/nasadka do obcięcia Maltańczyka?
- Kompletem do maszynki są ostrza /nasadki, służące do strzyżenia szaty maltańczyka na różne długości. Tak jak wspomniałam, w tym kursie proponuję Ci minimalną ilość narzędzi – gdy stwierdzisz, że chciałabyś rozszerzyć wachlarz możliwości uzyskania innych długości, to jak najbardziej możesz. Tymczasem wybierz kompatybilne z Twoją maszynką ostrza nr: 5 FC (którym to będziesz strzygła tułów Maltańczyka), ostrze nr 10 (te ostrze często jest dołączane do kompletu wraz z maszynką, będzie Ci służyło do podstrzyżenia m.in. miejsc sanitarnych u pieska, pach i pachwin). Więcej informacji na ten temat znajdziesz z moim kursie.
Mniejsze akcesoria konieczne do strzyżenia Maltańczyka lub Piesków w typie rasy:
- Nożyczki dla Maltańczyka. Sugeruję na początek nożyczki fryzjerskie proste o długości 6,5 cala. Ważne abyś zwróciła uwagę, aby Twoje nożyczki posiadały tzw, mikroszlif, czyli maleńkie rowki na części tnącej. To ograniczy ślizganie się włosa po nożyczkach, a tym samym przyspieszy pracę. Dobrze jest wybrać nożyczki z podpórką na mały palec, co stabilizuje nadgarstek w trakcie pracy.
- Jeśli nie czujesz się jeszcze pewnie w pracach nożyczkowych lub w przypadku, gdy piesek jest ruchliwy przydatne mogą okazać się także tzw. nożyczki bezpieczne, czyli takie z krótszą częścią tnącą zakończoną w sposób zaokrąglony. Mogą być przydatne podczas wycinania włosków spomiędzy opuszek łap albo podczas wyrównywania włosków tuż przy oczach.
- Kolejny element wyposażenia to degażówki, czyli nożyczki cieniujące. Istnieją dwa rodzaje takich nożyczek tzn. jednostronne i dwustronne. Ogólna zasada jest taka, że jednostronne wycieniują więcej przy mniejszej ilości cięć – dlatego są wskazane dla bardziej doświadczonych fryzjerów lub do stosowania na gęstych pieskach. Jeśli czujesz się mniej pewnie, lub jeśli pracujesz na Maltańczyku o dość rzadkiej okrywie to zdecydowanie lepsze będą te dwustronne.
- Jeśli na twoim Maltańczyku wkradły się już kołtunki, zbity włos, czy wręcz filc pomocny może okazać się tzw. filcak, rozkołtuniacz.
- Aby Twoja pielęgnacja Maltańczyk była kompleksowa to w wyposażeniu nie może zabraknąć obcinacza do pazurków oraz suszarki.
Omówienie stosowanych kosmetyków
Rynek kosmetyków do pielęgnacji Maltańczyków jest w tej chwili ogromny, postaram się podpowiedzieć, jakie rodzaje kosmetyków warto posiadać, nie będziemy jednak wymieniać konkretnych marek.
Ogólnym odzwierciedleniem jakości kosmetyków jest ich cena, dlatego nie polecam oszczędzać. Może to skutkować podatnością na elektryzowanie czy kołtunienie włosa, uczuleniem psa: świądem czy wysypką.
- Spray ułatwiający rozczesywanie, może się przydać, jeśli nasz model dość długo nie korzystał z usług groomera, gdy jego szata jest zmierzwiona. Takie spraye uelastyczniają włos i ograniczają jego łamanie podczas rozczesywania.
- Szampon dla Maltańczyka tj. dla psów o szacie białej , najlepiej sprawdzają się szampony o właściwościach wybielających, dostępne w formie skoncentrowanej. Ale tu należy wspomnieć, że szampon taki możemy zastosować tylko u psów dorosłych oraz takich, które nie miewają skłonności do alergii. W przeciwnym wypadku zaopatrz się jednak w delikatny szampon hipoalergiczny! Właściwości podkreślające kolor pójdą na drugi plan. W swoich salonach często wykonuję w przypadku Maltańczyków pierwszą kąpiel wybielającą, a drugą hipoalergiczną, łagodzącą.
- Odżywka do stosowania na mokrą szatę, do spłukiwania. Polecam dedykowaną dla psów długowłosych, najlepiej z proteinami jedwabiu.
- Puder do depilacji uszu, który stępia włos znajdujący się w kanale słuchowym dzięki czemu możemy go zdecydowanie łatwiej usunąć (szczegóły tego zabiegu znajdziesz w przygotowanym przez nas kursie poświęconym Podstawowym zabiegom pielęgnacyjnym – ten poradnik zawarty jest w gratisie w kursie Groomer oraz Stylista)
- Żel do czyszczenia uszu Maltańczyka, zwróć uwagę, aby to był faktycznie żel, a nie płyn. Gęstsza konsystencja jest zdecydowanie lepsza w aplikacji i ułatwia usuwanie zanieczyszczeń.
Wszystkie prace do wykonywania przed kąpielą Maltańczyka
Jeśli już:
- zaopatrzyłaś się w omówiony sprzęt i kosmetyki
- przygotowałaś się do groomingu i swoje stanowisko pracy
- przygotowałaś swojego modela do zabiegów pielęgnacyjnych
to gratuluję! 🙂 Czas najwyższy by w domowych warunkach przystąpić do samodzielnego ostrzyżenia Maltańczyka!
Samodzielne obcięcie Maltańczyka maszynką przed kąpielą, krok po korku
Pierwszy etap to wstępne strzyżenie maszynką groomerską. Polega na zestrzyżeniu tułowia z nadmiaru szaty, głównie z tułowia i okolic odbytu. Ma to na celu ułatwienie późniejszego czesania i skrócenie czasu suszenia maltańczyka, na tym etapie nie wykonuje się jeszcze precyzyjnych przejść pomiędzy obszarami strzyżonymi maszynką a nożyczkami.
Pamiętaj, aby zawsze prowadzić maszynkę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa Maltańczyka. Na tym etapie zestrzyż grzbiet i boki psa ostrzem nr 5FC.
Teraz wyłącz silnik maszynki, zmień ostrze na numer 10 i tym ostrzem ostrzyż paszki i okolice intymne Maltańczyka oraz okolice odbytu. W tym momencie przypilnuj, aby asystent podtrzymywał maltańczyka, by nie siadał, gdyż w ten sposób mogłoby dojść do skaleczenia.
Następnie ostrzem nr 5FC (lub jeśli dodatkowo posiadasz 7FC) kierowanym z góry na dół ostrzyż brzuch.
Jeśli potrzebujesz wskazówek technicznych, jak prowadzić maszynkę, czy szczegółowych informacji, jak ustawiać modela do konkretnych cięć to służę pomocą w pełnej wersji szkolenia – zakup ebooka maltańczyk strzyżenie i pielęgnacja będzie najlepszą inwestycją!
Czesanie Maltańczyka – jak, czym i dlaczego?
Bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie szaty tj. włosa Maltańczyka przed kąpielą. Jeśli występują większe zakołtunienia to koniecznie zajmij się nimi przed zmoczeniem pieska…
Drugi etap to rozczesanie Maltańczyka za pomocą metalowego grzebienia. Jeśli szata jest skołtuniona to zdecydowanie wskazane będzie użycie sprayu ułatwiającego rozczesywanie. Kosmetyk uelastyczni włos i ograniczy jego łamanie w trakcie pielęgnacji.
Jeśli szata Twojego Maltese jest gęsta i zbita, to warto na tym etapie posłużyć się rozkołtuniaczem, inaczej mówiąc filcakiem w formie pojedynczej żyletki osadzonej w bezpiecznej plastikowej obudowie.
Cięcie pazurków i depilacja uszu u Maltańczyka
Kolejna czynność, jaka powinna zostać wykonana przed kąpielą to obcinanie pazurków u Maltańczyka. Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej to zrobić wcześniej choćby ze względu możliwość skaleczenia Pieska przy zbyt krótkim cięciu.
Zakładam jednak, że zanim weźmiesz się za ten zabieg to przygotujesz się do niego merytorycznie, ryzyko skaleczenia będzie marginalne, ale zawsze takie istnieje. Jeśli czujesz się niepewnie to skorzystaj z naszego poradnika dotyczącego Podstawowych Zabiegów Pielęgnacyjnych.
Ostatnia czynność, jaką sugeruję wykonać przed kąpielą Maltańczyka to depilacja uszu. Oczywiście nie będzie błędem zostawienie tego zabiegu na później, ale jeśli okaże się, że sypniesz pudrem do depilacji zbyt obficie, nie tylko w głąb małżowiny ale też na jej obrzeża, to dzięki kąpieli łatwo usuniesz nadmiar białego proszku. Także w tym przypadku, jeśli potrzebujesz uzupełnić swoją wiedzę dotyczącą zabiegu depilacji to znajdziesz cenne wskazówki w naszym kursie dotyczącym Podstawowych Zabiegów Pielęgnacyjnych
Jak prawidłowo i bezpiecznie wykąpać Maltańczyka- kilka porad prosto z salonu pielęgnacji Psów
Przeczytaj informacje na etykietach dotyczące zakupionych przez Ciebie kosmetyków: szamponu oraz odżywki. Zwykle najlepsze marki oferują szampony w formie skoncentrowanej, wiec zanim rozpoczniesz kąpiel Maltańczyka przygotuj szampon według zaleceń producenta i upewnij się, że masz go w zasięgu ręki w wygodnej do użycia formie w trakcie zabiegu kąpieli.
Teraz już spokojnie możesz zabrać się za kąpiel swojego Maltańczyka. Być może dla niektórych słowo kąpiel może okazać się mylące, bowiem Psy myjemy pod bieżącą wodą, właściwsze będzie określenie prysznic.
Umieść Maltańczyka w wannie i kierując strumień wody nie na zwierzę, a obok, w zasięgu jego wzroku, ustaw właściwą temperaturę wody. Właściwa to około 37 st C, czyli ciepła, a w żadnym razie nie gorąca.
Po zmoczeniu tułowia, zmocz także głowę Maltańczyka. Ten etap wymaga od Ciebie uwagi, aby nie zmoczyć kanałów słuchowych Psa. Co prawda budowa małżowiny usznej u Maltańczyków chroni kanały słuchowe, ale warto przypilnować aby niechcący nie zalać ich wodą. Pamiętaj, aby dobrze zmoczyć także kufę,w tym okolice oczu, gdyż właśnie tam jest dużo zanieczyszczeń m.in. wydzielina oczna, ślina, resztki jedzenia.
Gdy Maltańczyk jest już namoczony…
Po dokładnym zmoczeniu szaty użyj szamponu wybielającego i wmasuj go równomiernie w szatę na całym ciele Psa. Potem zmyj pierwszą kąpiel stosując się do zaleceń takich samych jak przy namaczaniu.
W tym momencie możesz oczyścić gruczoły okołoodbytowe Maltańczyka. Jeśli nie wiesz, jak wykonać ten zabieg polecamy Twojej uwadze nasz kurs dotyczący Podstawowych Zabiegów Pielęgnacyjnych.
Po dokładnym opłukaniu zanieczyszczeń czas na wykonanie drugiej kąpieli całego ciała psa, stosując się do uprzednio wspomnianych wskazówek. Możesz do drugiej kąpieli zastosować łagodzacy szampon hipoalergiczny. Następnie opłucz dokładnie całego Maltańczyka, aż do momentu gdy nie będzie pojawiała się piana. Zwróć uwagę na opłukanie miejsc trudniej dostępnych to znaczy pach i pachwin, przestrzeni pod uszami, aby pozostałości szamponu nie wywołały świądu.
Wygodny i wydajny sposób nakładania odżywki na Maltańczyka
Teraz nałóż odżywkę dla psów długowłosych. W głównej mierze liczy się nałożenie odżywki na włos długi, czyli głowę (szczególnie uszy), łapki i ogonek. Należy odczekać około 2-3 minuty, aby odżywka wniknęła w strukturę szaty. Po tym czasie spłucz kosmetyk stosując omówione wcześniej zasady.
W trakcie, kiedy wykonujesz kąpiel Twój asystent również wykonuje bardzo ważne czynności. Sprząta miejsce pracy, zmiata zestrzyżoną szatę, myje stół najlepiej wodą z mydłem antybakteryjnym, ale przede wszystkim dezynfekuje użyty sprzęt. Niedopuszczalne będzie użycie na świeżo wykąpanym psie np. nasadek strzygących blisko skóry, które uprzednio miały kontakt z odchodami (przy strzyżeniu w okolicach odbytu). Dopiero na sprzątnięty, umyty i zdezynfekowany stół asystent rozkłada ręcznik, który czeka na wykąpanego Maltańczyka.
Małgosia, Pozytywny Groomer
Po kąpieli wytrzyj Maltańczyka czystym ręcznikiem, w zasadzie właściwszym słowem będzie odsącz, nie powodując jednocześnie kołtunienia w miejscach, gdzie został dłuższy włos.
Suszenie i modelowanie Maltese
Po kąpieli czas na dokładne rozczesanie szaty za pomocą grzebieni. Na początku stosując rzadszy, a potem gęstszy rozstaw zębów w grzebieniu rozczesz całego Psa. Pozostawienie kołtunków na tym etapie może mieć bardzo negatywny wpływ na efekt finalny fryzury, gdyż włos ma tendencje do zapamiętywania swojej formy z etapu suszenia.
Jeśli potrzebujesz wskazówek technicznych, jak poradzić sobie z uporczywymi kołtunami, czy też precyzyjnych instrukcji dotyczących modelowania szaty Maltańczyka, to służę pomocą w pełnej wersji szkolenia. Wejdź i kup teraz!
Po dokładnym rozczesaniu jest czas na wysuszenie szaty jedną lub dwoma suszarkami.
W suszarce ustaw temperaturę i moc nawiewu na średnie i na początku nie kierując nadmuchu na maltańczyka tylko obok (tak samo jak było w przypadku wody z prysznica) włącz urządzenie.
Jak Maltese się osłucha, to dopiero wtedy skieruj nadmuch bezpośrednio na jego ciało. Generalna zasada dotycząca suszenia ras długowłosych to suszenie „z włosem” (nie pod włos).
W tym czasie, jeśli Maltańczyk znosi spokojnie wymienione czynności, to asystent może wykonywać analogiczne czynności po drugiej stronie modela tzn. jednocześnie z Tobą może dokładnie rozczesywać, suszyć i modelować.
Samodzielne strzyżenie Maltańczyk już po kąpieli – czyli jak ładnie go obciąć?
Po wysuszeniu poproś asystenta o wywieszenie ręczników, odłożenie na miejsce suszarek tj. usunięcie z miejsca pracy niepotrzebnych przedmiotów. Teraz możesz przystąpić do pracy właściwej nad stylizacją Maltańczyka.
Dokładne strzyżenie maszynką Maltańczyka – przyjemnie, higieniczne i już na odżywionej okrywie włosowej
Pierwszym elementem będzie wykonanie prac maszynkowych, ale tym razem bardzo dokładnie. Pamiętaj, aby podczas pracy maszynką kontrolować temperaturę ostrzy. Gdy pracują dłużej – nagrzewają się i zaczynają sprawiać dyskomfort Maltańczykowi.
Dobór i nałożenie optymalnego ostrza do strzyżenia Maltese
Przypominam, że strzyżenie maszynką wykonujemy zgodnie z kierunkiem wzrostu szaty. Nałóż ostrze numer 5FC i rozpocznij od strzyżenia szyi maltańczyka: wyznacz linię pomiędzy dłuższymi włoskami, jakie należy zostawić na głowie, a tymi które mają być zestrzyżone przez Ciebie maszynką.
Po ostrzyżeniu szyi i tułowia przejdź do boków Maltana. W miejscu, gdzie zaczyna się łapka przednia zatrzymaj strzyżenie tułowia. Następnie zestrzyż boki maltańczyka kierując maszynkę zgodnie z kierunkiem wzrostu szaty.
Potem przejdź do uda, gdzie poprowadź linię pomiędzy powierzchnią strzyżoną maszynką a obszarem dłuższych włosków na nodze.
Po ostrzyżeniu jednego boku twojego modela wykonaj analogiczne strzyżenie po drugiej stronie Maltańczyka.
Obcięcie Maltańczyka od strony przedniej i tylnej
Następnie ustaw Maltańczyka przodem i podgol szyję od spodu. W tym przypadku możesz prowadzić maszynkę nie tylko z góry na dół, ale także w poziomie. Dopilnuj aby uzyskać precyzyjne przejścia pomiędzy głową a szyją zarówno z góry, po bokach jak i po brodą.
Z prac maszynką zostały Ci jeszcze dwa nie mniej ważne elementy: pierwszy z nich to ostrzyżenie tyłu Maltana. Ustaw go tyłem do siebie i dopilnuj aby asystent asekurował od spodu miednicę. Nasadką 5 FC ostrzyż nasadę ogona oraz okolicę ud, których nie ostrzygłaś mając psa ostawionego bokiem.
Jak ostrzyc Maltańczyka higienicznie i sanitarnie maszynką
Następnie zmień nasadkę na nr 10 i tym ostrzem bardzo ostrożnie ostrzyż bezpośrednią okolicę odbytu oraz narządów płciowych – jeśli masz do czynienia z suczką. Zdecydowanie polecam za pomocą tego ostrza strzyc całą okolicę intymną, aby zachować higienę i komfort zwierzęcia. Właśnie te miejsca mają tendencję do kołtunienia się i filcowania.
Pamiętaj, aby robić to ostrożnie! Nie narusz skóry Maltańczyka, gdyż jest tutaj bardzo delikatna. Krótkie strzyżenie okolicy intymnej u Maltańczyka pozwala zachować higienę. Właśnie te miejsca mają tendencję do kołtunienia się i filcowania.
Jeśli masz do czynienia z samcem to na tym etapie ostrzyż okolice pomiędzy pachwinami a jądrami.
Strzyżenie sanitarne – bezpieczne i bez podrażnień u Maltana
Ostatni element z prac maszynką na tułowiu to podgolenie sanitarne od spodu tj. od strony brzuszka Maltańczyka. Ostrożnie podgol okolice pach i wnętrze pachwin, czyli miejsca szczególnie podatne na kołtunienie. Jeśli masz do czynienia z samcem to podgol także penisa.
Następnie ponownie zmień ostrze na 5FC (lub jeśli masz do dyspozycji to może być także 7 FC, czyli odrobinę krócej niż 5FC) i ostrzyż brzuszek kierując maszynkę z góry na dół. Pilnuj okolicy sutków i pachwin, aby nie skaleczyć Maltese.
Jeżeli czas podgalania spodu oraz brzuszka trwa dłużej niż 1-2 minut, z racji tego, że brakuje Ci jeszcze wprawy i pewności ruchów, pamiętaj aby robić przy tym przerwy. Maltańczyk może mieć problem z tym, aby wytrzymać na dwóch łapkach tak długo, nawet z asekuracją.
Pamiętaj także o kontroli temperatury ostrzy, szczególnie przy pracy w tak delikatnych miejscach, jak paszki i pachwiny.
Małgosia, Pozytywny Groomer
Strzyżenie głowy Maltańczyka – samodzielne, estetycznie, dokładnie i krok po kroku
1) Skracanie czuprynki Maltańczyka
Wyznacz włoski, które tworzą czuprynkę – począwszy od włosków z grzywki, zbierając włoski znad linii od zewnętrznego kancika oka, do nasad uszu i potylicy. Zebrane włoski trzymaj w formie „kitki” i podetnij na pożądaną długość.
2) Wycieniowanie włosków w okolicach oczu Maltańczyka
Korzystając z ostrza nr 7FC ostrzyż okolicę oczu. Następnie jeśli jest taka potrzeba, to wycieniuj degażówkami i wyrównaj nożyczkami włoski tuż przy oczach.
3) Skracanie grzywki u Maltańczyka
Wykonaj cięcie grzywki najpierw jednej a potem drugiej strony. Linię cięcia skończ na wysokości policzka. Czynność po przeczesaniu grzebieniem należy powtórzyć, gdyż na pewno nie wszystkie włoski ułożą się pod krawędź nożyczek za pierwszym razem. Warto linię ciecia także przecieniować.
Teraz ustaw Maltana bokiem do siebie, asystenta poproś o przytrzymanie za koniuszek pyszczka.
4) Cieniowanie nasady ucha Maltańczyka
Wycieniuj nadmiar włosów u nasady ucha, tak aby przejście pomiędzy czuprynka a włosem dłuższym na uchu było zaznaczone.
5) Długie uszy u Maltańczyka
U Maltańczyka włosy na uszach pozostają długie, możne je skrócić tak aby były proporcjonalne do reszty fryzury. Ważne żeby jedno i drugie ucho, pozostały tej samej długości.
6) Strzyżenie boku głowy Maltańczyka tzn. płynne cięcie od małżowiny usznej, przez policzek aż do wąsów.
Za pomocą nożyczek prostych rozpocznij wyprowadzanie linii tworzącej bok głowy. Rozpoczynając od miejsca nasady ucha, poprzez policzek prowadź półkolisty kształt głowy. Co jakoś czas przeczesując włos kontynuuj prowadzenie linii aż do wąsów.
7) Strzyżenie wąsów Maltańczyka
Linią kontynuującą policzki Pieska przejdź do strzyżenia wąsów. W zależności od preferencji Właściciela Maltańczyka mogą być one dłuższe lub krótsze.
8) Strzyżenie brody Maltańczyka
Następnie przy ustawieniu pieska przodem do siebie nadaj kształt brodzie, tak by była półkolista i łączyła się optycznie z linią tworzącą wąsy.
9) Wykonanie czynności 4-7 analogicznie z drugiej strony Maltańczyka
Odwróć Maltańczyka, tak by siedział drugim bokiem w Twoją stronę i kolejno wykonaj omówione czynności analogicznie po drugiej stronie. Pamiętając jakie kąty i jakie długości wyznaczyłaś, tak aby Twoje cięcia były lustrzane.
10) Cięcia pomocnicze, wykończeniowe u Maltańczyka
W tym momencie wykonane zostały już wszystkie cięcia podstawowe dotyczące głowy Maltańczyka. Teraz ustaw Modela przodem do siebie i spójrz całościowo, syntetycznie na stylizację. Zwróć uwagę na symetrię. Jeśli widzisz na tym etapie włosy wystające poza obrys cięć lub brak symetrii to dokonaj poprawek w ramach omówionych schematów. Pamiętaj, aby dodatkowo przeczesywać szatę, wówczas odsłonią się partie włosów, które będą wymagały wyrównania.
Następnie potwórz wszystkie wymienione czynności dotyczące strzyżenia głowy Maltańczyka począwszy od skracania czuprynki, kończywszy na spojrzeniu całościowym. Tym razem chodzi tylko o sprawdzenie precyzji wcześniejszych ruchów oraz doszlifowanie całej stylizacji u Maltańczyka – to znaczy z długości będziemy skracać tylko symbolicznie a raczej będziemy więcej cieniować i wyłapywać pasma, które umknęły przy pierwszym podejściu do strzyżenia.
Następnie potwórz wszystkie wymienione czynności dotyczące strzyżenia głowy począwszy od skracania czuprynki, kończywszy na spojrzeniu całościowym. Tym razem chodzi tylko o sprawdzenie precyzji wcześniejszych ruchów oraz doszlifowanie całej stylizacji – to znaczy z długości będziemy skracać tylko symbolicznie a raczej będziemy więcej cieniować i wyłapywać pasma, które umknęły przy pierwszym podejściu do strzyżenia Maltańczyka.
Małgosia, Pozytywny Groomer
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji i konkretnych kroków jak pięknie ostrzyc główkę u Maltańczyka zobacz nasze merytoryczne szkolenia on line!
Strzyżenie łap przednich u Maltańczyka
1) Wycinanie włosków z pomiędzy opuszek łap u Maltese
Rozpocznij od wycinania włosków spomiędzy opuszek łap – za pomocą nożyczek bezpiecznych lub jeśli czujesz się pewnie – nożyczek prostych przytnij krótko włoski znajdujące się pomiędzy opuszkami łap Maltańczyka.
2) Wyrównanie wokół stópek – łapek u Maltańczyka
Po wycięciu włosków z opuszek łap i ponownym przeczesaniu szaty na łapce przejdź do ostrzyżenia wokół stóp za pomocą nożyczek prostych. Nadaj zaokrąglony kształt lekko odsłaniając pazurki.
3) Zaznaczenie linii wyprowadzenia od łokcia u Maltana
Na tym etapie, po ponownym przeczesaniu szaty na łapce zaznacz linię łokcia, to znaczy krótko przytnij na tylnej krawędzi łokcia.
4) Formowanie kolumny w zależności od pożądanej długości i gęstości okrywy Maltańczyka
Po zaznaczeniu łokcia należy uformować kolumnę łapki. Za pomocą nożyczek prostych utwórz kolumnę lekko rozszerzającą się na dole. Zachowuj podobną długość we wszystkich płaszczyznach: od zewnątrz, od wewnątrz, z tyłu i z boku. Degażówkami wycieniuj górną część kolumny, jeśli szata Maltańczyka jest zbyt gęsta.
5) Cięcia wykończeniowe – stylizacja nóg u Maltańczyka
Spójrz a łapę całościowo i oceń miejsca, które mogą potrzebować poprawek groomerskich. Ponownie przeczesz szatę na łapce i dopracuj krok po kroku wszystkie poprzednie cięcia.
Strzyżenie łap tylnych u Maltańczyka
1) Wycinanie włosków z pomiędzy opuszek łap – higienicznie
Tak samo jak w przypadku łapek przednich rozpocznij strzyżenie łapki od wycinania włosków spomiędzy opuszek – za pomocą nożyczek bezpiecznych. Jeśli już czujesz się pewnie – nożyczek prostych przytnij krótko włoski znajdujące się pomiędzy opuszkami łap Maltańczyka.
2) Wyrównanie wokół stópek u Maltańczyka
Po wycięciu włosków z opuszek łap i ponownym przeczesaniu szaty na łapce przejdź do ostrzyżenia wokół stóp za pomocą nożyczek prostych. Nadaj zaokrąglony kształt lekko odsłaniając pazurki.
3) Zaznaczenie linii u Maltańczyka wyprowadzenia od pachwiny w kierunku stawu skokowego
Nożyczkami prostymi wyprowadź linię uda. Na samej górze włoski mają być najkrótsze, stopniowo wydłużając się ku dołowi. Pamiętaj aby zachować linię zbliżoną do pionowej tylko z delikatnymi łukami wynikającymi z anatomii Psa. Za pomocą grzebienia przeczesz włos i popraw cięcie, aby było precyzyjnie dopracowane.
4) Cieniowanie uda i formowanie nogi w zależności od pożądanej długości i gęstości okrywy u Maltańczyka
Za pomocą degażówek wycieniuj przejście na udzie pomiędzy włosem strzyżonym maszynką, a dłuższym – strzyżonym nożyczkami. Ten zabieg nada naturalnego szlifu, a także zapobiegnie odstawaniu włosów na boki w trakcie ruchu zwierzęcia. Przeczesz włos grzebieniem i powtórz czynność, jeśli jest taka potrzeba.
5) Cięcia wykończeniowe – nadanie ostatecznego szlifu
Spójrz na łapę Maltańczyka całościowo i oceń miejsca, które mogą potrzebować poprawek groomerskich. Ponownie przeczesz szatę na łapce i dopracuj krok po kroku wszystkie poprzednie cięcia.
Wykonaj analogicznie wszystkie ciecia dotyczące strzyżenia łap z drugiej strony Pieska. Pamiętaj o symetrii i precyzyjnym dopracowaniu cięć. W trakcie pracy od czasu do czasu kontroluj, jak zostały wyprowadzone linie, po drugiej stronie.
Strzyżenie ogona u Maltańczyka
1) Podcięcie z długości – wygodnie
Przeczesz szatę Maltańczyka na ogonku, następnie przytrzymując szatę wzdłuż ogona wyczuj palcami jego zakończenie i zachowując odstęp od koniuszka ogona kilku centymetrów podetnij włosy.
2) Ukształtowanie flagi – estetycznie
Przeczesz flagę Maltańczyka i korzystając z nożyczek prostych ukształtuj w formie półkolistej.
Najczęstsze błędy w strzyżeniu Maltańczyka
Zauważyłam, że niestety nie zawsze spotykane na ulicach i w parkach Maltańczyki prezentują zgrabne i proporcjonalne fryzurki. Oczywiście rozumiem, że sporo różnic wynika z indywidualnych preferencji właścicieli, ale czasem niestety fryzurki wręcz potrafią oszpecić Pieska.
Małgosia, Pozytywny Groomer
Poniżej opisze dla Ciebie kilka najczęściej spotykanych błędów w stylizacjach maltańczyków. Poświęć chwilkę i je przeanalizuj.
Błędy w strzyżeniu i pielęgnacji Maltańczyka
1) Nieharmonijna stylizacja Maltańczyka np. zbyt duża głowa lub łapy w stosunku do stylizacji ciała.
2) Nierówno ostrzyżone uszy Maltańczyka – jedno dłuższe od drugiego
3) Niedokładnie rozczesane łapy Maltańczyka przed wykonaniem strzyżenia na łapach – efekt odstających, piejących w bok włosów na łapkach
4) Wygolenie głowy Maltańczyka w stylu sznaucera – wygolone poliki
5) Zbyt krótkie lub zbyt długie włosy na czapeczce Maltańczyja, zbyt długie wąsy.
Teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak przygotować się do pracy zgodnie z moimi wskazówkami, przygotować miejsce pracy, narzędzia i oczywiście Najważniejsze – Twojego Modela! A następnie wyczarować idealną kreację u Maltańczyka! Jestem przekonana, że sobie poradzisz!
Małgosia, Pozytywny Groomer
Świetny blog i wartościowy tekst. Dobrze wiedzieć, że można ostrzyc samodzielnie maltaska i nie zrobić mu krzywdy 😉 Ten najmniejszy kursik zakupiłam i już mam pierwsze domowe sukcesy
hejka! Bardzo miło czyta się Wasze wpisy. Są merytoryczne i atrakcyjne wizualnie. Włożyliście dużo pracy w pomoc w pielęgnacji maltańczyka. Wasze wparcie bardzo się przydalo. dziękuję Agnieszka
dzięki za pomoc, teraz troszkę lżej z pielęgncją małego Nicponia 🙂
A ja już przeczytałam ostatnio kupiony u was ebook Groomer i sama strzygę mojego Maltana w domu, Da się? DA!
Witam, może ktoś podpowie mi jaka maszynkę kupić do strzyżenia Maltanki 😉. Z góry dziękuję.